Mélyül az LMP válsága: a teljes Vas vármegyei elnökség elhagyta a pártot
Az elmúlt hónapokban sorra hagyták el a pártot legismertebb politikusai.
Ahhoz, hogy a demokratikus oldal előbb-utóbb megerősödjön, elengedhetetlenül szükség van arra, hogy ne csak az MSZP álljon szemben demokratikus pártként a Fidesszel és a Jobbikkal.
„Egykori SZDSZ-es párttársam, Rózsa Mihály egy blogbejegyzésben úgy érvel: ha mérsékelni akarjuk a Fidesz fölényét, és el akarjuk kerülni, hogy a Jobbik legyen a második párt, megelőzve az MSZP-t, akkor az MSZP listájára kell szavaznunk. Az Együtt–PM-nek és a DK-nak amúgy sincs esélye bejutni.
Fordítva is számolhatunk, mint Rózsa. Mivel a felmérések szerint a DK, az Együtt–PM és az LMP a bejutási küszöb körül áll, éppen azzal mérsékelhetjük a Fidesz és a Jobbik fölényét, ha nem hagyunk elveszni 4 százaléknyi szavazatot e három pártnál, ami együttvéve akár 12–13 százalék is lehetne, vagyis e pártok valamelyikére szavazunk. De szól emellett más, hosszú távú megfontolás is. A Fidesz kétszeri kétharmados győzelme, a Jobbik erősödése a demokratikus oldal gyengeségének a következménye. Ahhoz, hogy a demokratikus oldal előbb-utóbb megerősödjön, elengedhetetlenül szükség van arra, hogy ne csak az MSZP álljon szemben demokratikus pártként a Fidesszel és a Jobbikkal. Ahhoz, hogy hosszabb távon legyen a Fidesznek és a Jobbiknak esélyes kihívója, fontos, hogy más megközelítések is jelen legyenek a demokratikus oldalon: a harmadikutas LMP, a nyugatos, kapitalizmusbarát DK és a kettő között álló Együtt–PM. Ezt a lehetőséget tenné kérdésessé, ha e pártok bármelyike nem szerezne mandátumot az európai parlamenti választáson. Ez pedig nagyobb baj volna, mint ha most a Jobbik ugyanannyi vagy esetleg eggyel több mandátumot szerez, mint az MSZP. Ezért azután maradok eredeti szavazási szándékomnál, és ezt javaslom liberális, baloldali és zöld barátaimnak is. Mindenekelőtt pedig, hogy feltétlenül menjenek el szavazni.”